Sebekontrola

Sebekontrola psa je velmi důležitou součástí ve společném soužití. Učí psa zvládat svoje emoce a mít nad různými situacemi kontrolu. Například, že venku nemůže sníst vše, co najde. Nebo že ne s každým se na ulici může pozdravit, jak s člověkem, tak s dalším psem. A tuto zdatnost by měl ovládat každý pes, ať už rodinný společník nebo vrcholový sportovec.

Základem je velmi jednoduché cvičení. Spočívá v tom, že pes dostane odměnu (pamlsek/hračku) pouze v případě, když se bude slušně chovat. Tedy nebude se po naší ruce s odměnou sápat, škrábat, vyskakovat, štěkat. Zkrátka nebude dělat nic co je nám nepříjemné. Budeme po něm chtít, aby například vzorně seděl a čekal.

Pamlsky si dáme do ruky a vždy když se po ní náš pes bude sápat, dlaň zavřeme. Takto to uděláme vždy, když se pes nebude chovat slušně. Pokud se ale alespoň na vteřinu pes do naší ruky přestane dobývat, hned ho za to odměníme (nejlepší je vzít druhou rukou jeden pamlsek z dlaně a psovi ho podat). A odměňujeme ho velmi rychle za sebou vždy, když naši ruku nebude dobývat. Pokud s tím opět začne, pouze vytrváme a počkáme až se zase uklidní. Důležité je také s dlaní nepohybovat, pro psa by to mohlo být moc těžké a pohyby rukou by ho spíše aktivovaly.

Až pes bude tento princip chápat, můžete dávat ruku do různých poloh, můžete pamlsky pokládat na zem a samozřejmě můžete toto cvičení hrát i s hračkou. 

 

DSC_2200