Sebekontrola

Sebekontrola psa je velmi důležitou součástí ve společném soužití. Učí psa zvládat svoje emoce a mít nad různými situacemi kontrolu. Například, že venku nemůže sníst vše, co najde. Nebo že ne s každým se na ulici může pozdravit, jak s člověkem, tak s dalším psem. A tuto zdatnost by měl ovládat každý pes, ať už rodinný společník nebo vrcholový sportovec.

Základem je velmi jednoduché cvičení. Spočívá v tom, že pes dostane odměnu (pamlsek/hračku) pouze v případě, když se bude slušně chovat. Tedy nebude se po naší ruce s odměnou sápat, škrábat, vyskakovat, štěkat. Zkrátka nebude dělat nic co je nám nepříjemné. Budeme po něm chtít, aby například vzorně seděl a čekal.

Pamlsky si dáme do zavřené dlaně a vždy když se po ní pes bude sápat, s dlaní trpělivě nepohneme, ale vytrváme. Pokud se ale alespoň na vteřinu pes do naší ruky přestane dobývat, hned ho za to odměníme (nejlepší je vzít druhou rukou jeden pamlsek z dlaně a psovi ho podat). A odměňujeme ho velmi rychle za sebou vždy, když naši ruku nebude dobývat. Pokud s tím opět začne, pouze vytrváme a počkáme až se zase uklidní. Důležité je s dlaní moc nepohybovat, pro psa by to mohlo být moc těžké a pohyby rukou by ho spíše lákaly.

Až pes bude tento princip chápat, můžete začít ruku pomalu otevírat, dávat ruku do různých poloh, můžete pamlsky pokládat na zem a samozřejmě můžete toto cvičení hrát i s hračkou či jinými odměnami. 

 

DSC_2200